بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف

شما به بهترین سایت دانلود مقالات برای دانلود بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات بررسی و تدوین ویژگیهای کیفی ابریشم مورد استفاده در فرش دستباف را به دقت بخوانید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

ابریشم واژه ای است كه جلال و زیبایی را در ذهن تداعی می كند ، ابریشم و بریشم ، حریر ، قز، افریشم و فریشم نیز گفته اند

دسته بندی هنر و گرافیک
فرمت فایل docx
تعداد صفحات 123
حجم فایل 9.011 مگا بایت

فهرست مطالب
عنوان                                    صفحه
چکیده    3
فصل اول
سابقه نوغانداری در کشورهای آسیا    6
فصل دوم
سابقه نوغانداری در ایران از دوره هخامنشی تا کنون    10
فصل سوم
نحوه پرورش کرم ابریشم     16
تفریخ تخم نوغان    17
مرحله پروش لارو. حرارت و رطوبت،دما،تغذیه،تمیز کردن بستر    19
مرحله تنیدن پیله    21
برداشت پیله    22
فصل چهارم
طبقه انواع نژاد بر اساس مناطق تجاری و بومی    25
فصل پنجم
چرخه تولید تخم نوغان    32
فصل ششم
بیماریها و آفات کرم ابریشم    35
فصل هفتم
واریته های توتهای مختلف    39
فصل هشتم
فرآوری پیله (ماده اولیه صنعت ابریشم)    44
فصل نهم
بررسی ویژگیهای کیفی ابریشم    52
ابریشم پرز    52
ابریشم چله    53
صمغ گیری ابریشم با مواد گوناگون    54
صمغ زدایی در ایران    78
فصل دهم
 تصاویر    80
فصل یازدهم
نتیجه گیری    98
منابع و ماخذ    103
 چکیده :
ابریشم واژه ای است كه جلال و زیبایی را در ذهن تداعی می كند ، ابریشم و بریشم ، حریر ، قز، افریشم و فریشم نیز گفته اند .  در فرهنگ معین  : ابریشم ، ماده ای است كه كرم مخصوصی به نام
 ( كرم پیله ) ترشح می كند و با آن لانه ای بیضی شكل برای خود می سازد ، یا رشته تارهایی از تارهای پیله كه برای دوختن و بافتن از آن استفاده می شود . در فرهنگ عمید : ابریشم ماده ای است كه كرم ابریشم از غده های خود به شكل نخ بسیار نازك ترشح می كند و با آن لانه ای بیضی شكل می سازد كه پیله نام دارد ، پیله ها را با بخار آب نرم می كنند تا سررشته ها پیدا شود ، آن گاه رشته ها را به هم تاب می دهند تا به ضخامت معّین برسد . بنا به افسانه ای كه قدمت 4600 ساله دارد، یكی از ملكه های چین به نام سی لین شی ضمن گردش درجنگل  متوجه تارهای نازكی شد كه به دور شاخ و برگهای درختان توت تنیده شده بود. او با جمع آوری و ریسیدن تارها و بافتن آنها پارچه های نازك و لطیفی تهیه كرد و همین سبب شد تا در حدود سه هزار سال تولید و پارچه آن در انحصار چینی ها باشد و اگر كسی این را فاش می كرد با مجازات مرگ روبرو می شد . با وجود چنین سیاست سخت گیرانه در سال 419 بعد از میلادیك شاهزاده خانم با فرمانروای كشور ختن (تركستان خاوری امروز ) ازدواج كرد ، وی چون علاقه زیادی به شوهرش داشت بی آنكه از مجازات  مرگ بهراسد مقداری تخم نوغان در گیسوی خود پنهان و به شوهرش تقدیم كرد و به این ترتیب در سرزمین ختن كرم ابریشم متداول شد .بعدها به دلیل طوایف هون ، اهالی ختن ناگزیر به ترك وطن شدند و شماری نیز به ژاپن و برخی به مغولستان و كوه ها مهاجرت كردند . در نتیجه پرورش كرم ابریشم در كشورهای یاد شده آغاز شد و چون ابریشم بسیار گرانبها و  پرارزش بود ، در سال 552 میلادی دو مبلّغ مذهبی كه برای اشاعه مسیحیت در نواحی مورد اشاره اقامت گزیده بودند هنگام بازگشت در میان عصای توخالی خود مقداری تخم نوغان پنهان كردند و از طریق تركستان و ایران به قسطنطنیه رساندند . كسانی كه ورود ابریشم را مرتبط با جاده ابریشم می دانند ، معتقدند ابریشم در حدود 330 سال پیش از میلاد از چین به ایران راه یافته و تا مدتی بعد از ظهور اسلام رواج  داشته است . در حقیقت این پدیده اتفاقی به تدریج پایه گذار صنعت پرورش تهیه ابریشم در جهان شد و در حال حاضر بیش از 35 كشور جهان در تولید ابریشم مشاركت دارند .

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *