تحقیق درباره خواص بتن رشته عمران

شما برای دانلود تحقیق درباره خواص بتن به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات تحقیق درباره خواص بتن را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

دانلود تحقیق درباره خواص بتن

دسته بندی عمران
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 38
حجم فایل 56 کیلو بایت

*تحقیق درباره خواص بتن*

 

تاریخچه:

استفاده از مواد شیمیایی از زمانهای بسیار دور متداول بوده است. مصریان قدیم گچ تكلیس شده ناخالص را بكار می‌بردند یونانیان و رومی‌ها سنگ آهك تكلنیس شده را مصرف می‌كردند و بعداَ آموختند كه به مخلوط آهك و آب، ماسه،سنگ خردشده یا آجر و سفال‌های شكسته نیز اضافه كنند این اولین نوع بتن در تاریخ بود. ملات آهك درزیر آب سخت نمی‌شود و رومی‌ها برای ساختمان‌سازی در زیر آب، سنگ و آهك و خاكستر آتشفشانی با پودر بسیار نرم سفال‌های سوخته شده را با هم آسیاب می‌نمودند و بكار می‌بردند سیلیس و آلومین فعال موجود در خاكستر و سفال با آهك تركیب شده و آنچه به اسم سیمان پوزولانی  (پوزولان از اسم دهكده pozzuli كه در نزدیكی آتشفشان وزو قرار دارد و برای اولین بار خاكستر آتشفشانی را در این محل پیدا نمودند گرفته شده است). شناخته شده است را تولید می‌نماید نام «سیمان پوزولانی» را تا به امروز برای توصیف سیمانهایی كه بآسانی از آسیاب نمودن مواد طبیعی در دمای معمولی بدست می‌آیند بكار برده‌اند بعضی از ساختمانهای رومی كه در آنها آجرها بوسیله ملات به یكدیگر چسبانده شده‌اند مانند

Coliseum در روم و  pont du Gard در نزدیكی Nimes و سازه‌های بتنی مانند ساختمان pantheon در روم تا امروز باقی مانده‌اند و مواد سیمانی آنها هنوز سخت و محكم است در خرابه‌های نزدیك pompeii اغلب ملات بهم چسباننده سنگها كمتر از خود سنگها كه نسبتاَ سست می‌باشد هوازده شده است.

در قرون وسطی انحطاطی در كیفیت و كاربرد سیمان بوجود آمد و فقط در قرن 18 بود كه پیشرفتی در دانش سیمانها حاصل شد در سال 1756 كه john Smeaton مأمور بازسازی برج چراغ دریایی Eddystone د رفرا ساحل جنوب غربی انگلستان شده بود به این نتیجه رسید كه بهترین ملات وقتی بدست می‌آید كه مواد پوزولانی با سنگ آهك حاوی نسبت قابل توجهی از مواد رسی مخلوط شود با تشخیص اینكه نقش خاك رس كه قبلاً نامناسب در نظر گرفته می‌شد. Smeaton اولین شخصی بود كه خواص شیمیایی آهك آبی یعنی ماده‌ای كه از پخت مخلوطی از سنگ و خاك رس بدست می‌آید پی برد. متعاقباً سیمانهای آبی دیگر مانند سیمان رومی كه james parker از كلسینه نمودن گلوله‌های سنگ آهك رسی آن را بدست آورده بوجود آمد. بالاخره در 1824 Joseph Aspdin كه معماری در شهر لیدز بود سیمان پرتلند را به ثبت رساند این سیمان را از حرارت دادن مخلوطی از پودر نرم خاك رس و سنگ آهك سخت در كوره تاحدودی كه CO2 آن بخارج رانده وشد بدست آورند دمای كوره خیلی پائین‌تر از حد لازم برای تولید كلینكر نخستین نمونه از سیمانی كه امروزه آن را به نام سیمان پرتلند می‌شناسیم در سال 1845 بوسیله Isaac Johnson از حرارت دادن مخلوط خاك رس و سنگ آهك كیفیت تا حد كلینكر شدن و صورت پذیرفتن واكنش‌های لازم برای تشكیل تركیبات چسباننده‌ی پرقدرت تهیه گردید.

نام سیمان پرتلند كه در ابتدا به علت تشابه رنگ و سیمان حاصل كرده با سنگ پرتلند – سنگ آهكی كه در Dorset انگلستان استخراج می‌شود به آن داده شد تا امروز در سراسر دنیا برای توصیف سیمانی كه از در هم آمیختن كامل و حرارت دادن مواد آهكی و رسی، یا سایر مواد حاوی سیلیس، آلومین، و اكسید آهن تا دمای كلینكر شدن و آسیاب نمودن كلینكر حاصل شده باقی مانده است و تعریف سیمان پرتلند در استانداردهای مختلف با توجه به اینكه از پخت سنگ گچ به آن افزوده می‌شود بر این راستا قرار دارد امروزه ممكن است مواد دیگری نیز افزوده یا آمیخته شوند.

 

بتن تازه:

گواینكه بتن تازه فقط بصورت گذرا مورد توجه واقع می‌شود باید توجه نمود كه مقاومت بتن با نسبتهای مخلوط معین بصورت خیلی جدی تحت تأثیر درجه‌ی تراكم آن واقع می‌شود و بنابراین بسیار مهم است كه روانی مخلوط بتن تازه در حدی باشد كه بتوان آنرا با سهولت كافی حمل نمود درجاریخت، متراكم كرد و سطح آن را پرداخت نمود بدون آنكه در خلال این مراحل جداشدگی صورت گیرد.

عوامل مؤثر بر كارآیی:

عامل اصلی مقدار آب مخلوط است كه بر حسب كیلوگرم( یا لیتر) آب، بر متر مكعب بتن، بیان می‌شود از نظر سهولت( گواینكه تقریبی است) فرض می‌شود كه برای یك نوع سنگدانه بخصوص با دانه‌بندی معین و كارآیی مشخص بتن، مقدار آب مستقل از نسبت سنگدانه‌ها به سیمان و یا از مقدار سیمان مخلوط باشد براساس این فرض می‌توان نسبت‌های مخلوط بین بتن‌های بامقدار سیمان مختلف را تخمین زد. جدول A مقادیر نمونه آب را برای اسلامب‌های مختلف بتن و حداكثر اندازه‌های مختلف سنگدانه‌ها می‌دهد این مقادیر فقط در مورد بتن بدون حباب هوا صدق می‌كند.

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *