تیریستور یا یكسو كننده قابل كنترل p-n-p-n رشته الکترونیک و مخابرات

شما برای دانلود تیریستور یا یكسو كننده قابل كنترل p-n-p-n به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات تیریستور یا یكسو كننده قابل كنترل p-n-p-n را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

دانلود مقاله درباره یریستور و دیودها و گیت ها و یکسوکننده های قابل کنترل

دسته بندی الکترونیک و مخابرات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 22
حجم فایل 68 کیلو بایت

*تیریستور یا یكسو كننده قابل كنترلp-n-p-n

 

1-1-تیریستور (یا یكسو كننده قابل كنترل p-n-p-n )

 

تیریستور یك وسیله نیمه هادی چهار لایه سه اتصالی با سه خروجی است و از لایه های نوع p و n سیلیكونی كه به طور متناوب قرار گرفته اند ساخته شده اند .. ناحیه p انتهایی آند ، ناحیه n انتهای كاتد و ناحیه p داخلی دریچه یا گیت[1] است . آند از طریق مدار به طور سری به كاتد وصل می شود . این وسیله اساساً یك كلید است و همواره تا زمانی كه به پایانه های آند و دریچه ولتاژ مثبت مناسبی به كاتد اعمال نشده است در حالت قطع (حالت ولتاژ مسدود كننده ) باقی می ماند و امپدانس بینهایتی از خود نشان خواهد داد . در حالت وصل و عبور جریان بدون احتیاج به علامت[2] (یا ولتاژ) بیشتری روی دریچه به عبور جریان ادامه خواهد داد . در این حالت به طور ایده آل هیچ امپدانسی در مسیر جریان از خود نشان نمی دهد . برای قطع كلید و یا برگرداندن تیریستور به حالت خاموشی بایستی روی دریچه علامت و یا ولتاژی نباشد و جریان در مسیر آند به كاتد به صفر تقلیل یابد . تیریستور عبور جریان را فقط در یك جهت امكان پذیر می سازد .

اگر به پایانه های تیریستور ولتاژ بایاس خارجی اعمال نشود ، حاملهای اكثریت در هر لایه تا زمانی كه ولتاژ الكتروستاتیكی داخلی[3] به وجود آمده از انتشار بیشتر حاملها جلوگیری كند ، منتشر می شوند . اما بعضی از حاملهای اكثریت انرژی كافی جهت عبور از سد تولید شده توسط میدان الكتریكی ترمزكن[4] هر اتصال را دارد . این حاملها پس از عبور ، تبدیل به حاملهای اقلیت می شوند و می توانند با حاملهای اكثریت تركیب شوند . حاملهای اقلیت هر لایه نیز می توانند توسط میدان الكتریكی ثابتی در هر یك از اتصالها شتابدار شوند ، ولی چون در این حالت (از خارج ولتاژی اعمال نمی شود) مدار خارجی وجود ندارد مجموع جریانهای حاملهای اقلیت و اكثریت بایستی صفر شود .

حال اگر یك ولتاژ بایاس با یك مدار خارجی برای حمل جریانهای داخلی منظور شود ، این جریان ها شامل قسمتهای زیر خواهند
بود.

جریان  ناشی از :

1-عبور حاملهای اكثریت (حفره ها ) از اتصال

2-عبور حاملهای اقلیت از اتصال  

3-حفره های تزریق شده به اتصال  كه از طریق ناحیه n اشاعه
می یابند اتصال  را قطع می كند .

4-حاملهای اقلیت از اتصال  كه از طریق ناحیه n اشاعه یافته و از اتصال  عبور كرده است . عیناً  نیز از شش قسمت و  از چهار قسمت تشكیل خواهد یافت .

برای تشریح اصول كار تیریستور از دو روش متشابه[5] مدلهای دیودی و یا دو ترانزیستوری می توان استفاده كرد .

 

(الف) مدلهای دیودی تیریستور

تیریستور كه یك نیمه هادی سه اتصالی ، شبیه سه دیودی است كه به طور سری اتصال یافته اند . اگر دریچه بایاس نشود ولی به دو سر آند و كاتد ولتاژ بایاسی اعمال شود این ولتاژ هر قطبیتی[6] كه داشته باشد همواره حداقل یك اتصال معكوس بایاس شده ، وجود خواهد داشت تا از هدایت تیریستور جلوگیری كند .

اگر كاتد توسط ولتاژ منبع تغذیه (نسبت به آند ) منفی شود و دریچه نسبت به كاتد به طور مثبت بایاس شود لایه p دریچه توسط كاتد از الكترون لبریز می شود و خاصیت خودش را به عنوان لایه p از دست می دهد . در نتیجه تیریستور به دیود هدایتی معادلی تبدیل می شود .

 

(ب)مدل دو ترانزیستوری تیریستور

پولك p-n-p-n را می توان به صورت دو ترانزیستور با دو ناحیه پایه در نظر گرفت . كلكتور ترانزیستور n-p-n ، جریان محركی برای پایه ترانزیستور p-n-p كه جریان كلكتورش اضافه جریان دریچه به مثابه جریان محرك[7] پایه ترانزیستور n-p-n است ، مهیا كند .

برای روشن كردن تریستور جریان دریچه به جزء خیلی حساس ترانزیستور n-p-n از اتصال p-n-p-n اعمال می شود . اولین ده درصد افزایش جریان آند ، در اصل جریان كلكتور ترانزیستور n-p-n است . پایه n ترانزیستور p-n-p توسط جریان كلكتور ترانزیستور n-p-n باردار می شود . در نتیجه فیدبك مثبتی توسط جریان كلكتور ترانزیستور p-n-p به منظور افزایش بارهای ایجاد شده در پایه p ترانزیستور n-p-n دایر می شود . به این ترتیب جریان تیریستور شروع به افزایش می كند ، به سرعت به مقدار اشباع می رسد و جریان تیریستور فقط توسط امپدانس بار محدود
می شود .

بهتر است به منظور تشریح مشخصه و خواص تیریستور حالتهای مختلف آن را (از نظر بایاس ) مورد بررسی قرار دهیم .[1] -Gate                                                                       2-signal

 

[3]-Built – in voltage                                          2-Retarding electric field

 

[5] -Analogue                                                   2-Polarity

 

[7]Drive

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *