كاربرد ایزو 9000 در صنعت خدمات رشته مدیریت

شما برای دانلود كاربرد ایزو 9000 در صنعت خدمات به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات كاربرد ایزو 9000 در صنعت خدمات را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

در اولین نگاه ممكن است به نظر آید كه مجموعه های ایزو 9000 تنها برای صنایع سخت افزاری ایجاد شده است اما این مطلب صحت ندارد همه سازمانها نیازمند سیستم های مدیریت كیفیت هستند

دسته بندی مدیریت
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 34
حجم فایل 29 کیلو بایت

كاربرد ایزو 9000 در صنعت خدمات


در اولین نگاه ممكن است به نظر آید كه مجموعه های ایزو 9000 تنها برای صنایع سخت افزاری ایجاد شده است اما این مطلب صحت ندارد همه سازمانها نیازمند سیستم های مدیریت كیفیت هستند تفاوتی نمیكند كه آیا خروجی یك سازمان سهام بورس یا سوزن خیاطی باشد آیا صورت حسابها را تنظیم می كند یا عروسك تولید می كند آیا سازمان تفریحات است یا هواپیما می سازد همه ی این سازمانها به یك سیستم مدیریت كیفیت موثر نیازمند هستند و می توان ایزو 9000 را در مورد آنها قابل اعمال نمود ایزو 9000 به طور موثر به عملیات یك سازمان كوچك حمل بار درآمریكای شمالی (12 نفره.در شهرهاكتزتون .انیوجرسی ) و به بنیادهای مشاوره ای بزرگی نظیر ارنست و یونگ اعمال شده است در مورداستانداردهای سیستم كیفیت ایزو 9000 هیچ مورد سخت گیرانه ای برای مستثنی كردن صنعت خدمات وجود ندارد اساسا ایزو 9000 می خواهد یك سازمان از صحیح بودن كارهایی كه انجام می دهد مطمئن باشد و سپس آنچه را كه مستند كرده انجام میدهد . 
گروهایی از صنعت خدمات كه استاندارد ایزو 9000 بر آنها اعمال شده است یا می تواند اعمال شود از این قرارند:
حمل و نقل خدمات درمانی
مشاوره مالی
رستوران خرده فروشی
سرگرمی صنایع همگانی (آب .برق ….)
دولت آموزش
علمی داد و ستد (عمده فروشی .خرده فروشی و غیره)
كمیته فنی شماره 176 ایزو در تشخیص اهمیت سیستم های مدیریت كیفیت در صنایع خدمات سریع بوده و در نتیجه اسنادی را برای كمك به سازمانهای خدماتی فراهم كرد تا استانداردهای سیستم كیفیت ایزو 9000 را پیاده كنند نمونه های متعارف از چنین اسنادی عبارت اند از : 
ایزو 3-9000 : مدیریت كیفیت و استانداردهای اهمیت سیستم های تضمین كیفیت 
-بخش سوم : راهنماهای اعمال ایزو 9001 به توسعه تامین و نگهداری نرم افزار . 
ایزو 2-9004 : مدیریت كیفیت و عناصر سیستم كیفیت-بخش دوم : راهنماها برای خدمات . 
در ایالات متحده ایزو 9001 به سیستم آموزش نیز اعمال شده است در نتیجه راهنمای                   
ANSI/ASQC ZI.II
با عنوان استانداردهای مدیریت كیفیت و تضمین كیفیت-راهنما برای اعمال ایزو 9002 برای 
موسسات آموزش و پرورش منتشر گردیده اند تاكنون صنایه سخت افزار مواد پیش گامان خیل گواهی گرفته های ایزودر آمریكای شمالی بوده اند از میان سازمانهایی كه در آمریكای شمالی برای ایزو 9000 ثبت شده اند 17 درصد تولید كنندگان مواد شیمیایی 15 درصد تولید كنندگان ماشین آلات صنعتی و تجاری بوده اند صنایع خدماتی با فاصله ی زیادی عقب تر از صنایع مذكور قرار دارند اما این موضوع غیر عادی نیست زیرا همیشه بخش خدمات در بحث پیاده سازی برنامه های كیفیت از تولید كنندگان سخت افزار و مواد عقب بوده اند اما یك سازمان خدماتی از داشتن سیستم مدیریت كیفیتی كه نیاز مندیهای ایزو 9000 را برآورده سازد منافع فرایندی خواهد برد كمترین این منافع افزایش رضایت مشتری است . دنیس فاهن مدیر شعبه طراحی باتلر خاطر نشان می سازد كه اجرای سیستمی از نوع ایزو 9000 در سازمان مذكور منجر به 30 درصد كاهش در گزارشات داخلی گردید . دوناوینسكی مدیر تضمین كیفیت درآمریكای شمالی می گوید شاید 20 الی 30 درصد از مشتریان ما با ما باقی ماندند زیرا میدانستند ما به دنبال اخذ گواهی نامه هستیم . 
اتحادیه اروپا ( EU ):
نیروی محركه ی اولیه ای كه نیازمندیهای سیستم كیفیت ایزو 9000 را به جریان انداخت از نیاز به متحد گردانیدن اتحادیه اروپا(كه در آن زمان بازار مشترك اروپا نامیده می شد )به یك بازار همگن و شراكت در داد و ستد ریشه گرفت در حالی كه اتحادیه اروپا در سال 1986 به سوی متحد شدن سوق می یافت بازار واحدی بنام EC92 در نیمه شب سی و یكم دسامبر 1992 فعال گردید بخشی از این طرح سیستم ارزیابی انطباق نامیده میشد این سیستم قرار بود روش استانداردی برای ارزیابی همه ی فرایندها و محصولات . سیستم های مدیریت كیفیت و آزمایشگاههای درون اتحادیه اروپا داشته باشد دو دسته از محصولات در اروپا به صورت زیر تعریف گردیده اند : 
محصولات با كنترل اجباری : محصولاتی كه از نظر سلامتی . ایمنی . و یا محیط زیست اهمیت داردمحصولات بدون كنترل اجباری :محصولاتی كه نیازمندیهای فوق را ارضا نمی كند . 
به عنوان بخشی از سیستم ارزیابی انطباق مجموعه های ایزو 9000 به عنوان استانداردبرای تعریف سیستم های مدیریت كیفیت قابل قبول توصیه گردیدند . در نتیجه سازمانهای متفاوت در سراسر جهان به ندریج پذیرفتند كه اگر قرار باشد محصولاتی را به كشورهای واقع در اتحادیه ی ارئپا بفروشند لازم است تا قبل از سال 1992 دارای گواهینامه ی ایزو 9000 باشند . با وجود بازار بالقوه ای متشكل از 500 الی 800 میلیون نفر ناظر سا زمانهای گوناگون در سراسر جهان به ندریج سری های ایزو 9000 را پذیرفتند . با این حال نیازمندیهای ایزو 9000 هیچ گاه بخش قانئنی از اتحادیه ی اروپا نشدند وبا آمدن و سپری شدن ضرب الاجل برای تطابق ایزو 9000 به سال 1994 موكول گردید اكنون با سپری شدن1994 طرح جدیدی برای اخذ گواهینامه ی ایزو 9000 به عنوان یك نیازمندی رسمی برای انجام تجارب با اتحادیه ب اروپا وجود ندارد با این حال امروزه استاندارد های ایزومبدل به یك نیازمندی موجود ولی غیر رسمی برای بسیاری از سازمانهای درون اتحادیه ی اروپاگردیده است . 
در سال 1995 اتحادیه ی اروپا به طور تهاجمی به یك برنامه كیفیت اروپای روآورد كه بیشتر
در راستای جایزه ی مالكوم بالدریج بود تا شیوه ی ایزو 9000 اگر چه روش برخورد ایزو
9000 در طرح مذكور وجود خواهد داشت ممكن است اخذگواهی نامه منسوخ یا حداقل بی اهمیت گردد

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *