مقاله اساطیر و روایات تاریخی و تجلی شاعرانه آن دردیوان حافظ رشته تاریخ و ادبیات

شما برای دانلود مقاله اساطیر و روایات تاریخی و تجلی شاعرانه آن دردیوان حافظ به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات مقاله اساطیر و روایات تاریخی و تجلی شاعرانه آن دردیوان حافظ را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

اساطیر و روایات تاریخی و تجلی شاعرانه آن دردیوان حافظ

دسته بندی تاریخ و ادبیات
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 7
حجم فایل 14 کیلو بایت

*مقاله اساطیر و روایات تاریخی و تجلی شاعرانه آن دردیوان حافظ *


             اساطیر:

             الف- جمشید

       (( بنابرآنچه در شاهنامه فردوسی آمده است جمشید پسر تهمورث پس از پدر به پاشاهی نشست و نخست به ساختن آلات جنگ پرداخت و ذوب آهن را آموخت و خود زره ساخت و خفتان و بر گستوان بوجود آورد و در این كار پنجاه سال رنج برد و پنجاه سال دیگر رشتن و بافتن و دوختن جامعه را به آدمیان آموخت و طبقات چهارگانه كاتوزیان( آتوزیان ، آذربان ) و نیساریان ( رتشتاران یا جنگجویان ) و نسودیان ( پسودیان یا كشاورزان ) و اهنوخوشی ( هوتوخشی یا دست ورزی ) را پدید آورد و پایگاه هر یك را معلوم كرد سپس دیوان را بفرمود تا خاك را با آب در آمیزد و خانه بر آورند و آنگاه گوهر هارا ازسنگ بیرون آورد سپس بویهای خوش را پدیدار كرد و كشتی رانی به مردمان آموخت ودر اینها نیز پنجاه سال رنج برد . پس تختی ساخت كه چون می خواست دیو بر می داشت و از هامون به گردون بر می افراشت ودر روز هر فرد از ماه فرورین بر این تخت جلوس كرده و مردم آن روز را نوروز خواندند . جمشید با این نیكیها و با پرستش خداوند و درستی سی صد سال پادشاهی كرد ودر این مدت هیچ بدی در جهان نبود و كسی ازمرگ رنجه نمی شد   

        جنگ و دردمندی و بیماری وجود نداشت و دیوان رهی وار به خدمت شاه میان بسته بودند ومرغان در برابر تختش صف زده و آدمیان به اطاعت درآمده ، ولی او ناگهان به خود مغرور شد و خویشتن را خدای جهان دانست و چون چنین گفت فركیانی ازو  بگسست و هر كس از گوشه ای سر بر آورد و سرانجام سپاهی بزرگ از ایران به سوی تازیان رفت و ضحاك را به پادشاهی ایران برگزید و او به ایران آمد و از ایرانیان و تازیان لشكری گرد آورد و بر جمشید بتاخت و چون جمشید كار را برخود تنگ دید دست از تخت بشست و بگریخت و صدسال پنهان بود و پس از صد سال روزی بر كنار دریای چین پدیدار شد و ضحاك همین كه اورا یافت با اره دونیمش كرد و دوخواهروی یكی ارنوازودیگری شهرنازرا به زنی گرفت)) ( 1 )

      جمشید تنها یكی از پهلوانان اساطیری و ملی ایرانیان نیست بلكه متعلق به قوم هند و ایرانی است . ونام او در ادبیات سانسكریت ( یم ) و نام پدرش و( یوسونت ) vivasvant) )

  است .

       جمشید موجودی جاویدان است و اگر چه در شمار خدایان نیست ولی با آنها برابری و همسری دارد ودر روشنی مطلق آسمانی زندگی می كند و به آدمیان زندگی دراز می بخشد و اگر آدمیان به او شیر چرب و پر از روغن هدیه كنند او نیز به ایشان زندگی درازی میان جانوران خواهد بخشید . یم در آسمان به آدمیان جایگاههای درخشان عطا میكند و در جشنها و خوشی ها میان ایشان خواهد بود .

      در منظومه حماسی (( مهابهارت )) Mahabharata)  ) یم شباهت بیشتری به ( ییم yimma ) در اوستا دارد ، چنانكه مرگ درعهد او همچنان كه در اوستا آمده است وجود ندارد . در اینجا یم با شكوه و جلال بیشتری نشان داده میشود و پهلوانی جاودانی و فنا پذیر است .


جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *