مقاله درباره زمینه های مختلفی از آثار هنری و میراث فرهنگی رشته کارآفرینی

شما برای دانلود مقاله درباره زمینه های مختلفی از آثار هنری و میراث فرهنگی به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات مقاله درباره زمینه های مختلفی از آثار هنری و میراث فرهنگی را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

دانلود مقاله درباره زمینه های مختلفی از اثار هنری و میراث فرهنگی

دسته بندی کارآفرینی
فرمت فایل doc
تعداد صفحات 28
حجم فایل 26 کیلو بایت

*مقاله درباره زمینه های مختلفی از آثار هنری و میراث فرهنگی*

 

مقدمه

آشنایی با هنر تمدنهای باستانی و حوزه های فرهنگی كهن شاید از ضروری ترین دانشهای بشری محسوب می شود ، چرا كه هنر آینة تمام نمای هویت فرهنگی انسانها در هر جامعه و هر عصر است و انسان برای شناخت خود و آگاهی به تحولاتی كه از ابتدا ترین نوع زیست تاكنون سیری نموده نیاز به این دانش دارد .

امروز ما در كشورهای متعدد و جوامع بی شمار با فرهنگها و آداب و رسوم متنوع و گسترده ای روبه رو هستنم كه هر یك از از این فرهنگها بر پایه های یك یا چند تمدن كهن استوار است . شناخت این تمدنها تنها از راه مطالعه اثار هنری بجای مانده ازآنها میسر است .

در این بررسی زمینه های مختلفی از آثار هنری و میراث فرهنگی به جای مانده و همینطور این تحقیق پس از مطالعة كتابها و منابع در دست و و با كسب دانش اجحالی ثبت به هنرهای دوران باستان به توان نسبی تنجزیه و تحلیل آثار و درك ارتباط آنها با خاستگاهشان پابند .

با توجه به این كه هنر بازتاب زحمات ، تلاش و حاصل زندگی انسانهاست و نقش بزرگی از تمدن جوامع مختلف را تشكیل می دهد ، بررسی و شناختآندر گذشته های دور و نزدیك بسیار مفید و ضروری است .

ایران باستان :

 ایران یكی از اولین كشورهای متمدن جهان بوده كه مردمی را نادرآنسكونت داشته و دارند . سرزمینی كه هیچگاه مرمانآنبت پرست بودند . مردمانی كه نخستین فرمان جهانی حقوق بشر را نوشتند و با شعری از سعدی (بنی آدم اعضای یكدیگرند) سر در سازمان ملل را زینت بخشیده اند .

ایران باستان قبل از اسلام ، است اولسومریها و سپس عیلامیها در این سرزمین حكومت و زندگی می كردند كه حدود سه هزار سال پیش آریاییها به درون فلات ایران آمدند و بر ساكنان ایران غلبه كردند . دینآنها نوعی یكتاپرستی بود و به اهورا فردا اعتقاد داشتند آنان سرزمین خودرا اریاتوویچ ( ایران و پچ )یعنی مسكن آریائیان خوانده ، ایران تغییر یافته همین نام است ، مادها و پاریسها توصیه بزرگ آزاریاییها بودن كه ابتدا مادها به قدرت رسیدند ، سپس كوروش بزرگ با تشكیل حكومت پارسیان و متعد كردن مادها و سایر ملل و كشورها با خود بزرگترین و درخشانترین دولت اجتماعی و جهانی آنروز را به نام هخامنشان پایگذاری كرد . هخامنشان 130 سال پس از سلوكیان 100 سال ، اشكانیان 400 سا و ساسانیان440 سال ، حكومت كردند در نهایت بدلیل بی منطقی و بی عدالتیهاغی حاكم بر ایران در زمان قبل از اسلام و استفاده از ابزاری از دین زرتشت كشور اهورایی ، متمدن و با فرهنگ ایران برعت مسلمانان فتح شد و دین ذرتشتش به اسلام و زبان پارسی به عربی تغییر كرد .

 

هخامنشیان :

بنیانگذار سلسله هخامنشان كورش بود كه حقوقدانان جهان او را به عنوان نخستین بنیانگذار حقوق بشر ومنشور آزادی او را نخستین فرمان جهانی حقوق بشر می دانند كه بخشی ازآنبه شرح زیر است :

بخشی از نخستین فرمان جهانی حقوق بشر :

منم گوروش ، شاه جهان ، شاه بزرگ ، شاه دادگر آنگاه كه بدون جنگ و پیكار وارد بابل شدم همة مردم گامهای مرا با شادمانی پذیرفتند ، ارتش بزرگ من آرامی وارد بابل شد . نگذاشتم رنج و آزاری به مردم این شهر و سرزمین وارد آید من برای صلح كوشیدم . من برده داری را بر اندلختم به بدبختیهایآنها پایان بخشیدم .

فرمان دادم كه همة مردم در پرستش خدای خود آزاد باشند من همة شهرهایی را كه ویران شده بود از نو ساختم ، فرمان دادم تمام نمایشگاه هایی را كه بسته شدهبود بگشایند همه خدایان این نمایشگاه های را بجای باز گردانم ، همة مردم را كه پراكنده و آواره شده بودند به جایگاه های خود بر گردانم و خانه های ویران آنان را آباد كردم . من برای همة مردم جامعه ای آرام مهیا ساختم و صلح و آرامش را به تمامی مردم اعطا كردم . افلاطون او را می ستاید و دربارة او می گوید : كوروش سرداری بزرگ و دوستی عالیقدر برای وطن خود بود به هنگام فرمانروایی او ایرانیان ملتهای زیادی را زیر فرمان خود در آوردند ، وی به همة مردمان حقوق مردم آزاد بخشید .

 

یابسارگاد

در شمال غربی استان فارس بر دامنة كوه ها و تپه های منشعب از جبال زاگرس جلگه ای ذوزنقه ای شكل در امتداد شرق به غرب به فاصلة 70 كیلومتر از تخت جمشید قراردارد كه بهآنیابسارگاد می گویند .

مكانی مقدس و خارق العاده كر از دید باز به مقبره ای ما در شاه سلیمان مشهور بوده است . كه مكانی است كه مهمترین اثر این مجموعة مقبرة كوروش كبیر . مؤسس سلسلة هخامنشیان است .

تخت جمشید :

رمز و رازی است میان انسان و زمان كه پیوسته می آیند تا بگذرند . می آیند و می گذرند و لحظه های یانندنی با او با خود می برد و خاطره های ماندگار در باور روزگار می ماند . نزدیك به هزار سال قبل از میلاد مسیح قبایلی از نژاد و قفقازی كه آرین خوانده می شدند از جنوب روسیه افرادی به جلگه ای وسیع در جنوب كوچ كردند كه ازآنپس ایران نامیده شد . قبایل تازه وارد خود به سه شاخه تقسیم شدند . مادها در بخشهای عمدة بالای زاگرس مطلوب .

در شمال غربی و مغرب ایران زمین ماندند . و مركز فرمانروایی خود را اكتابان یا همان همدان كنونی قراردادند . و پارسها كه تا جنوب فلات ایران راه آمدند و سر انجام در آشان و پرسوناش استقلال یافتند و گروه سوم پارتها بودند دیده اند سال مادها همچون سایر اقوام همجوار گرفتار تاخت و تاز قومی خونخار و جنگجو به نام آشوریها به سر آوردند و به ناگیر در كنار گله داری و چراخبگاوری آموختند و نیرومند شدند و سر انجام بر دشمن غلبه یافتند هرگه قوم آشود در قرن هفتم پیش از میلاد مسیح اتفاق افتاد و هم در این قرن پر اشوب پارسیان به قوم ایلام تسلط یافتند و از میان امیران خویش رهبری هوشمند برگزیدند كه هخامنتل نام داشت وی همراه فرزندش كوج را از میان طوایف پارسی برداشت و بنای پادشاه كوچكی گذاشت كه آرمانهای بلند در سر داشت . 

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *