گزارش کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی 66 صفحه doc

شما برای دانلود گزارش کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی به سایت وارد شده اید.

قبل از اینکه به صفحه دانلود بروید پیشنهاد می کنیم توضیحات گزارش کارآموزی دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر بخش امور پژوهشی را مطالعه کنید.

قسمتی از متن و توضیحات فایل:

هدف كلی از انتشار این نشریه به معرفی باشگاه پژوهشگران جوان ، اهداف و شرایط عضویت در این باشگاه ، تسهیلات و امتیازات اعضاء باشگاه و فعالیتها و خدمات دفتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در جهت اجرای آئین نامه ها و رهنمودهای باشگاه پژوهشگران جوان می باشد

فرمت فایل: doc

تعداد صفحات: 66

حجم فایل: 272 کیلو بایت

مقدمه

هدف كلی از انتشار این نشریه به معرفی باشگاه پژوهشگران جوان ، اهداف و شرایط عضویت در این باشگاه ، تسهیلات و امتیازات اعضاء باشگاه و فعالیتها و خدمات دفتر باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر در جهت اجرای آئین نامه ها و رهنمودهای باشگاه پژوهشگران جوان می باشد .

باشگاه پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی امیدوار است با عضویت جوانان شایسته و پر استعداد و تربیت و پرورش شایستگی ها ، توانایی ها و بلوغ آنان بتواند دشواریهای خاص پژوهش ها و كند وكاو های علمی را تا حد امكان از پیش پای نخبگان جوان و پژوهشگران شایسته بردارد .

باشگاه پژوهشگران جوان نوآفرینی های پژوهشگران جوان را ارج می نهد و با شتاب بخشیدن به پژوهش های موفق علمی ، حركت به سوی پیشرفت و توسعه را تقویت نموده و جایگاه علمی ایران اسلامی را در میان دیگر كشورهای جهان ارتقاء می دهد . زیرا بر این باور است « جز با پویایی هرچه بیشتر علمی و پژوهشی نمی تواند آرزوی داشتن ایرانی سرافراز و آباد را جامه عمل پوشانید . »

اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان

1- ماده (2) از فصل دوم اساسنامه باشگاه

طبق اساسنامه باشگاه پژوهشگران جوان ، اهداف و وظایف باشگاه پژوهشگران جوان كشور را می توان به شرح زیر خلاصه نمود : (1)

1- شناسایی و جذب دانش آموزان ، دانشجویان و بطور كلی جوانانی كه دارای استعداد و توانایی سرشار در رشته های مختلف علمی باشند .

2- برگزاری المپیاد در رشته های مختلف علمی ، ادبی ، فرهنگی و ورزشی بین اعضاء باشگاه در كشور

3- برگزاری مسابقات علمی برای شناسایی و تشویق دانش آموزان ، دانشجویان و سایر جوانان مستعد

4- تدوین و انتشار جزوات ، كتب و نشریات علمی و آموزشی لازم

5- تشكیل جلسات سخنرانی و بحث و نقد علمی از طریق دعوت از استادان و صاحبنظران

6- ایجاد شرایط و تسهیلات مناسب برای مطالعات و تحقیقات علمی

7- برقراری تماس با دانشگاهها و مراكز و آموزشی و پژوهشی داخل و خارج كشور

8- اعطای جوایز و كمك هزینه تحصیلی و یا بورس تحصیلی به اعضای واجد شرایط

9- عرضه خدمات جنبی فرهنگی ، ورزشی و رفاهی به اعضای باشگاه

10- برگزاری اردوها و تشكیل كلاسهای لازم بمنظور ایجاد آمادگی در اعضاء گروهها

11- برگزاری كارگاههای آموزشی پژوهشی و همایش های علمی در سطح ملی و بین المللی

12- برگزاری مسابقات المپیاد علمی در سطح باشگاه ، ملی و بین المللی

13- شناسایی و انتخاب استعدادهای بسیار درخشان از میان اعضاء باشگاه و پیگیری امور آنان ، تهیه و تأمین مواد یا ابزار موردنیاز آنها و دستگاهها و وسایل پژوهشی و فراهم آوردن و برخوردار نمودن آنان از كارگاهها ، آزمایشگاهها و سایر امكانات پژوهشی در داخل و خارج كشور و اعزام اینگونه افراد به همایش های ملی و بین المللی و همچنین چاپ و انتشار آثار پژوهشی آنان ، اعطای جوایز و كمك های مالی به افراد مزبور

آیین نامه عضویت در باشگاه پژوهشگران جوان

ماده : داوطلبان عضویت ، لازم است دارای شرایط عمومی زیر باشند :

1-1 : اعتقاد به دین مبین اسلام یا یكی از ادیان رسمی كشور

2-1 : اعتقاد به قانون اساسی و اصل ولایت فقیه

3-1 : عدم اشتهار به فساد اخلاقی

4-1 : عدم سابقه عضویت در مجامع ، احزاب و گروه هایی كه با نظام جمهوری اسلامی در ضدیت باشند .

5-1 : داشتن سن 15 تا 30 سال

تبصره 1 ماده 1 : جوانان زیر 15 سال كه به تشخیص شورای باشگاه ، دارای استعداد درخشان ( ویژگی برجسته ) باشند .

ماده 2 : دارندگان شرایط ماده 1 و حداقل یكی از بندهای زیر ، می توانند به مدت 2 سال به عضویت باشگاه درآیند . تجدید عضویت در صورت احراز شرایط لازم ، بلامانع است .

2-1 : سالانه حدود 1000 نفر دانش آموز كه مصداق یكی از بندهای زیر باشند .

1-1-2 : دانش آموزانی كه میانگین معدل دو سال متوالی آنان 5/19 و بالاتر در مقطع راهنمایی ، 19 و بالاتر در مقطع دبیرستان باشند .

2-1-2 : در یك پایه تحصیلی در دبیرستان ها و مراكز پیش دانشگاهی سما ، رتبه اول را احراز نمایند . ( براساس آیین نامه مربوط ) .

3-1-2 : نفرات اول تا سوم مسابقات علمی كشوری در رشته های مختلف ( دانش آموزی و دانشجویی ) .

4-1-2 : برگزیدگان المپیادها در هر رشته

2-3-2 : برندگان جایزه در جشنواره های خوارزمی .

3-3-2 :دارای اختراع یا كشف مورد تأیید مراجع صالح مورد قبول باشگاه .

ماده 3 : دانشجویان دانشگاه آزاداسلامی و دانش آموزان مدارس سما وابسته به این دانشگاه ، برای عضویت از اولویت برخوردارند .

ماده 4 : جوانان غیرایرانی واجد شرایط ، به تشخیص شورای باشگاه ، می توانند به مدت 2 سال عضو وابسته باشگاه باشند و تمدید عضویت به تشخیص شورای باشگاه ، بلامانع است .

ماده 5 : دانشمندان و پژوهشگران ایرانی و غیرایرانی ، كه در چهارچوب اهداف باشگاه خدمات ارزنده یا آثار برجسته ای داشته باشند ، با پیشنهاد شورای باشگاه و تأیید هیأت امناء بدون رعایت شرط سنی .

ماده 6 : تقاضای كتبی عضویت پس از وصول و طی مراحل لازم ، در شورای باشگاه مطرح ، و در صورت تصویب شورا و تأیید رئیس باشگاه ، مورد پذیرش قرار گرفته ، برای متقاضی كارت عضویت به مدت 2 سال صادر خواهد شد .

ماده 7 : بروز هریك از موارد زیر منجر به لغو عضویت خواهد شد :

1-7 : از دست دادن یكی از شرایط ماده 1 یا سپری شدن مدت عضویت

2-7 : وقفه تحصیلی غیرموجه ، یكسال تحصیلی و بیشتر ، در مقطع دبیرستان یا دانشگاه .

3-7 : ارتكاب هر عملی كه موجب تعلیق یا اخراج از دانشگاه و یا مدرسه ، براساس آیین نامه های انضباطی یا محكومیت در مراجع ذیصلاح قضایی ، گردد .

4-7 : عدم تبعیت از مقرارت باشگاه .

تبصره : شورای باشگاه ، مرجع صالح برای تشخیص بندهای چهارگانه فوق می باشد .

5-7 : دستور كتبی رییس دانشگاه آزاد اسلامی مبنی بر لغو عضویت .

این آیین نامه در 7 ماده . 29 بند و 5 تبصره ، در جلسات مورخ 15/4/78 و 19/5/78 هیأت امناء باشگاه پژوهشگران جوان تصویب 7 و جایگزین آیین نامه قبلی مصوب جلسه 3/7/77 گردیده است .

دفتر باشگاه پژوهشگران جوان واحد ابهر

عملكرد دفتر باشگاه بشرح زیر خلاصه ذكر می شود :

1). ارسال اطلاعیه و فرمهای عضویت به كلیه مدارس منطقه و آموزش و پرورش شهرستانهای ابهر ، خرمدره ، سلطانیه جهت آشنایی هر چه سریعتر با باشگاه پژوهشگران جوان و درخواست لیست اسامی دانش آموزان ممتاز و واجد شرایط جهت عضویت . نصب اطلاعیه های باشگاه در تابلو اعلانات دانشگاه جهت اطلاع دانشجویان علاقمند .

2). تشكیل چند جلسه توجیهی برای دانش آموزان ممتاز و دانش آموزان مدارس سماء .

3). جمع آوری و تكمیل و تنظیم مدارك دریافتی از درخواست كنندگان واجد شرایط عضویت .

4). ارسال مدارك تنظیم شده به تهران جهت بررسی و انجام سایر اقدامات لازم .

5). رفع نواقص از پرونده هایی كه از باشگاه در تهران عودت داده می شود و ارسال مجدد اینگونه پرونده ها به باشگاه پژوهشگران پس از اصلاح و تكمیل آنها و انجام مكاتبات و تماس تلفنی با باشگاه پژوهشگران در تهران .

6). تحویل كارت عضویت اعضاء پذیرفته شده و تكمیل فرمهای مربوطه و ارسال انها به باشگاه پژوهشگران در تهران .

7). تماس مكرر با كلیه اعضاء دانش اموز باشگاه پژوهشگران جوان و مطلع ساختن آنان از اردوهای دانش آموزی جوانه های ایمان نوشهر و گلواژه های پژوهش 80 و همایشهای امام علی (ع) و امام مهدی (عج) و توزیع برگه های فراخوان و ثبت نام و رهنمودهای مربوط به شركت در این اردوها همایش ها با توجه به هماهنگیهای لازم با باشگاه پژوهشگران در تهران و دبیرخانه منطقه 2 .

8). اعزام 10 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی جوانه های ایمان نوشهر و اعزام 9 تن از دانش آموزان عضو باشگاه به اردوی گلواژه های پژوهش 80 رامسر به سرپرستی دو نفر همراه با یك مینی بوس از طرف دانشگاه اعزام 5 نفر از دانش آموزان به همایش امام علی (ع) به سرپرستی یك نفر و اعزام 6 نفر از اعضاء به همایش امام مهدی (عج) به تبریز به سرپرستی یك نفر از طرف دانشگاه كه شایان ذكر است كه در این همایش 4 نفر از اعضاء باشگاه واحد ابهر مقاله ارائه داده بودند و مقام اول و سوم را نیز اعضاء باشگاه واحد ابهر كسب كردند .

9). برگزاری همایش دانش آموزی شیمی با شركت 18 عضو باشگاه و ارائه 12 مقاله در تاریخ 2 آذر ماه 1378 .

10). تشكیل جلسات روش تحقیق برای اعضاء باشگاه در دانشگاه و اهداء كتاب به اعضاء در مناسبتهای مختلف از طرف ریاست محترم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ابهر و معاونت محترم پژوهش دانشگاه واحد ابهر .

11). برگزاری شب شعر توسط اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان و دانشجویان اهل ادب در موضوعات مختلف تحت عنوان امام علی (ع) و فلسطین .

12). برگزاری سخنرانیها و میزگردهایی تحت عنوان زیست شناسی ، نجوم شناسی توسط اعضاء باشگاه و اهداء جوایز به سخنرانان از طرف ریاست محترم واحد و معاونت محترم پژوهش .

ـ شایان ذكر است كه اعضاء باشگاه پژوهشگران جوان با ارائه كارت عضویت خود می توانند همانند دانشجویان واحد دانشگاهی از امكانات موجود در دانشگاه از جمله امكانات كامپیوتری ، كتابخانه ، لابراتور زبان ( كتابهای آموزش زبان ) و مراجعه به دفتر مشاوره و اساتید واحد دانشگاهی استفاده نمایند .

بخش اولآئین نامه اجرای طرح های پژوهشی اعضاء

« باشگاه پژوهشگران جوان »

مقدمه : براساس بند دو از ماده دوم اساسنامه باشگاه و با توجه به شرح وظایف مدیر امورعلمی ـ پژوهشی باشگاه پژوهشگران جوان ، برای توسعه تحقیقات و حمایت از محققین این باشگاه طبق ضوابط و مقررات زیر از طرح های پژوهشی اعضاء باشگاه با هماهنگی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی حمایت و پشتیبانی می شود .

ماده 1 : ارائه دهنده طرح تحقیقاتی خود را به صورت مكتوب در فرم های تعیین شده باشگاه كه هماهنگ با فرمهای پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی است ، تنظیم و جهت بررسی به دفتر باشگاه واحد دانشگاهی مربوط ارائه تا توسط این دفتر به شورای پژوهشی واحد جهت ارزیابی و داوری ارسال گردد .

ماده 2 : اعضاء دانشجو در مقطع كارشناسی و همچنین اعضاء غیردانشجو باید یك نفر عضو هیئت علمی را به عنوان مجری طرح انتخاب نمایند .

تبصره 1 : مجری طرح به پیشنهاد عضو ، بایست از واحد دانشگاه ازاد اسلامی خود عضو انتخاب شود.

تبصره 2 : مجری طرح لازم است موافقت خود را جهت قبول مسئولیت بعنوان مجری طرح ، كتباً اعلام نماید .

تبصره 3 : اعضاء دانشجو در مقطع تحصیلی بالاتر از كارشناسی می توانند بعنوان مجری طرح باشند و می بایست یكی از اعضاء هیئت علمی نیز بعنوان استاد مشاور طرح با رضایت كتبی ایشان معرفی شود.

ماده 3 : دفاتر باشگاه موظف هستند نتیجه بررسی ( تأئید یا رد ) شورای پژوهشی واحد را به همراه طرح پژوهشی عضو و فرمهای ارزیابی طرح به معاونت پژوهشی و فن آوری باشگاه در تهران ارسال نمایند .

تبصره 4 : برای طرحهای زیر پنج میلیون ریال حداقل نظر یك داور و برای طرحهای بالای پنج میلیون ریال حداقل نظر دو داور نیاز است .

ماده 4 : معاونت پژوهشی و فن آوری باشگاه پس از بررسی و تأئید طرح های رسیده از دفاتر و نیز پس از اخذ مجوز لازم از شورای باشگاه و تعیین نحوه تأمین اعتبار آن ، درخصوص اجرای طرح های اقدامات لازم را انجام خواهد داد.

ماده 5 : اتخاذ تصمیم نهایی در مورد محل و نحوه انجام طرح های مشترك تأئید شده شورای باشگاه به عهده معاونت پژوهشی و فن آوری باشگاه می باشد كه با همكاری معاونت پژوهشی واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و رؤسای دفاتر باشگاه صورت می گیرد .

ماده 6 : طرح تأئید شده باشگاه ، پس از تعیین كلیه موارد مربوطه ، از طرف ریاست باشگاه به دفاتر مربوطه جهت اجرا ابلاغ می شود .

ماده 7 : واحدهای دانشگاه ازاد اسلامی ، موظف به عقد قرارداد و همكاری با مجریان طرح های تصویب شده باشگاه می باشند و بودجه طرح مصوب مانند سایر طرحهای پژوهشی طبق آئین نامه طرح های پژوهشی دانشگاه از محل بودجه پژوهشی واحد یا از محل اعتبارات ویژه استعدادهای درخشان كه بنابر دستور ریاست دانشگاه در اختیار باشگاه گذاشته می شود ، تأمین می گردد .

ماده 8 : اعتبارات مصوب ، با توجه به برنامه زمانبندی طرح و به نسبت پیشرفت كار ، پس تأئید مدارك لازم توسط دفاتر باشگاه از طرف واحد دانشگاهی ( معاونت پژوهشی ) در اختیار مجری طرح قرار می گیرد .

ماده 9 : مجری طرح پس از دریافت ابلاغ تصویب نهایی از دفتر باشگاه در واحد دانشگاهی . موظف به اجرای طرح براساس تقویم زمانی می باشد . در هر مرحله گزارش پیشرفت كار و در خاتمه كار تحقیقاتی ، گزارش نهایی از كل طرح را به صورت مكتوب جهت بررسی ، تذئید و اقدام لازم به دفتر باشگاه واقع در واحد دانشگاهی مربوط تحویل می نماید .

ماده 10 : چنانچه مجری طرح ظرف مدت حداكثر سه ماه از تاریخ ابلاغ تصویب بدون عذرموجهی نسبت به شروع طرح پژوهشی اقدام نكند ، یا پیشرفت كار با تشخیص دفتر باشگاه براساس برنامه زمانبندی نباشد ، براساس بررسی و اعلام نظر دفاتر باشگاه در واحدهای دانشگاهی می باشند و ارزیابی گزارشهای مرحله ای طرح در شورای پژوهشی واحد انجام و نتیجه در هر مرحله به باشگاه در تهران ارسال می شود .

ماده 12 : شورای پژوهشی واحد گزارش نهایی طرح را پس از بررسی اولیه جهت تأیید به معاونت پژوهشی و فن آوری باشگاه ارسال می نماید . پیگیری این امر بعهده دفتر باشگاه در آن واحد می باشد .

ماده 13 : گزارش عملكرد سالیانه واحدهای دانشگاهی درخصوص اجرای این آئین نامه در شورای معاونین پژوهشی كل واحدها و نیز اجلاس سراسری رؤسا واحدها ( شورای مركزی ) مطرح و واحدهای برتر از امتیازات ویژه پژوهشی برخوردار می شوند .

این آئین نامه در 13 ماده و 4 تبصره در بیست و ششمین جلسه هیات امناء باشگاه پژوهشگران جوان در تاریخ 21/8/81 به تصویب رسیده است و قابل اجرا می باشد .

جعبه دانلود

برای دانلود فایل روی دکمه زیر کلیک کنید
دریافت فایل


شما ممکن است این را هم بپسندید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *